Nadmierne zmęczenie i senność

Gdy zauważamy u siebie nadmierne zmęczenie i senność, często bagatelizujemy te objawy. Winą obarczamy pogodę, stres, przepracowanie, intensywny tryb życia. Rzeczywiście, mogą to być winowajcy zmęczenia i niekorzystnego samopoczucia. Przyczyny mogą być jednak poważniejsze.

Choroby tarczycy

Zmęczenie i ospałość towarzyszą zazwyczaj niedoczynności tarczycy (rzadziej pojawiają się przy nadczynności). By zdiagnozować chorobę, konieczna jest konsultacja z endokrynologiem oraz wykonanie odpowiednich badań hormonalnych.

Cukrzyca

W przypadku cukrzycy we krwi znajduje się zbyt duża ilość glukozy. Powinna ona być transportowana poprzez insulinę z krwi do komórek. Gdy w organizmie znajduje się niewystarczająca ilość insuliny, glukoza nie jest transportowana do komórek, przez co komórki tracą źródło energii. W konsekwencji pojawia się szereg dolegliwości jak np. senność, zmęczenie i wiele innych.

Niedokrwistość

W wyniku niedokrwistości komórki są niedotlenione, a w związku z tym gorzej funkcjonują. Pojawiają się bóle i zawroty głowy, zmniejszona odporność organizmu, a także problemy z koncentracją, zmęczenie oraz senność.

Zaburzenia czynności wątroby

Nadmierne zmęczenie często towarzyszy wirusowemu zapaleniu wątroby. Przy tej chorobie występują jednak jeszcze inne dolegliwości jak brak apetytu, mdłości, wymioty, utrata masy ciała, zażółcenie skóry czy też białek oczu.

Zaburzenia czynności nerek

Nerki odpowiadają m.in. za oczyszczanie organizmu z produktów przemiany materii. Jeśli ich praca jest zaburzona, może dojść do zakłócenia pracy także innych narządów. O niewydolności nerek świadczy nie tylko osłabienie i senność, ale też zmiana zabarwienia moczu, bóle głowy, ociężałość, obrzęk twarzy i stóp czy też problemy ze skórą.

Narkolepsja

Choroba polega na występowaniu niekontrolowanej senności, która szybko przechodzi w sen. Chory nie ma kontroli nad tym, kiedy i gdzie zasypia. Narkolepsji towarzyszą, oprócz ataków senności, takie dolegliwości jak paraliż przysenny, halucynacje senne, a także katalepsja.

Nadmierne zmęczenie i senność mogą być też objawami innych chorób czy zaburzeń jak na przykład: stwardnienie rozsiane, choroby nerwowo-mięsniowe, niewydolność krążenia, choroby pasożytnicze, choroby układu oddechowego, hipotonia (niedociśnienie) czy też menopauza.

 • Kontakt

  Monika Bomersbach
  specjalista ginekolog położnik

  Adres
  30-043 Kraków
  ul. Biernackiego 3/1
  (przecznica z Kazimierza Wielkiego)

  E-mail: krakgin@wp.pl

   

  Rejestracja

  Telefon:
  501 223 778