Anoreksja i bulimia

Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia, mają podłoże psychiczne, a ich skutki mogą przełożyć się na cały organizm. Dlatego należy traktować je w kategorii chorób, a nie fanaberii. Obsesja na punkcie jedzenia oraz odchudzania może wyniszczyć nie tylko psychicznie, ale i fizycznie osobę chorą.

Czym jest anoreksja?

Jest to choroba nazywana inaczej jadłowstrętem psychicznym. Osoby dotknięte tą dolegliwością mają zaburzony obraz siebie, postrzegają siebie jako zbyt grube i całą swoją energię poświęcają na utratę kolejnych kilogramów. Wiąże się to z nadmiernymi, wielogodzinnymi ćwiczeniami fizycznymi oraz skrajną redukcją spożywanych kalorii. Anorektycy stosują często różnego rodzaju środki przeczyszczające, a także „sztuczki” mające na celu oszukanie organizmu domagającego się jedzenia.

Czym jest bulimia?

Ten rodzaj zaburzenia polega na nadmiernym koncentrowaniu się wokół jedzenia. Osoba chora na bulimię cierpi na tzw. żarłoczność psychiczną. Pojawiają się niekontrolowane ataki żarłoczności, po których pojawia się silne poczucie winy. W obawie przed skutkami obżarstwa, osoba chora na bulimię robi wszystko, by nie przytyć – prowokując wymioty, zażywając nadmierne ilości środków przeczyszczających oraz moczopędnych, a także wykonując wielogodzinne ćwiczenia fizyczne.

Drastyczne diety zaburzają równowagę hormonalną, co jest szczególnie niebezpieczne w okresie dojrzewania. W wyniku anoreksji często zanika miesiączka. Pojawiają się również inne nieprawidłowości jak na przykład niewłaściwe stężenie hormonów tarczycy, insuliny, suchość i łuszczenie się skóry, niedokrwistość, wypadanie włosów, spadek ciśnienia krwi, zawroty i bóle głowy i nie tylko. U mężczyzn mogą pojawić się dodatkowo zaburzenia potencji. Skutkiem bulimii natomiast są również zaburzenia endokrynologiczne, jak i kardiologiczne. W wyniku każdego rodzaju zaburzeń odżywiania dochodzi do zaburzeń wodno-elektrolitowych oraz deficytów witaminowych w organizmie.

Wymienione zaburzenia odżywienia wymagają leczenia nie tylko psychiatrycznego. Diagnostyka i leczenie w przypadku anoreksji oraz bulimii powinny być prowadzone także we współpracy z internistą, ginekologiem oraz endokrynologiem. Są to złożone zaburzenia, dlatego leczenie powinno przebiegać wielopłaszczyznowo, a efekty mogą pojawić się po kilku miesiącach, a nawet i latach.

  • Kontakt

    Monika Bomersbach
    specjalista ginekolog położnik

    Adres
    30-043 Kraków
    ul. Biernackiego 3/1
    (przecznica z Kazimierza Wielkiego)

    E-mail: krakgin@wp.pl

     

    Rejestracja

    Telefon:
    501 223 778