Planowanie inicjacji seksualnej

Przeprowadzone badania pokazują, że z roku na rok obniża się średni wiek inicjacji seksualnej w Polsce. Na rozpoczęcie współżycia seksualnego decyduje się zazwyczaj młodzież tuż przed osiągnięciem pełnoletniości. Choć i 14-, 15-latkowie deklarują, że „pierwszy raz” mają już za sobą (Barbara Woynarowska, "Zachowania seksualne młodzieży 15-letniej", HBSC 2014).

Podjęcie aktywności seksualnej powinno być poprzedzone osiągnięciem dojrzałości zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Młodzi ludzie powinni być świadomi konsekwencji, jakie niesie za sobą rozpoczęcie współżycia. W planowaniu inicjacji seksualnej może pomóc ginekolog, który dostarczy rzetelnych informacji zarówno na temat inicjacji seksualnej, jej planowania, jak i życia seksualnego i związanych z nim zagadnień. Istotne jest zrozumienie skutków ryzykownych zachowań seksualnych – niechcianej ciąży czy też zarażenia chorobami wenerycznymi czy też innymi przenoszonymi drogą płciową, w tym także HIV. Świadomość tych konsekwencji pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie się przed nimi, a tym samym zwiększy komfort psychiczny oraz przyjemność płynącą ze współżycia seksualnego.

Młodzi ludzie nie mają jeszcze kontroli nad swoim ciałem i trudno im zapanować nad wytryskiem. Cykle młodych dziewczyn bywają nieregularne, ciężko na ich podstawie określić dni niepłodne. Niewystarczająca jest też wiedza na temat antykoncepcji. Często pojawia się też wstyd przed zakupem prezerwatyw – nie stosuje ich nawet 40% współżyjących nastolatków!

Należy pamiętać, że zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia w niezaplanowanych okolicznościach może przynieść rozczarowanie i odbić się negatywnie na późniejszym życiu seksualnym. Nieudana inicjacja seksualna może w skrajnych przypadkach nawet spowodować awersję do seksu w życiu dorosłym.

 • Kontakt

  Monika Bomersbach
  specjalista ginekolog położnik

  Adres
  30-043 Kraków
  ul. Biernackiego 3/1
  (przecznica z Kazimierza Wielkiego)

  E-mail: krakgin@wp.pl

   

  Rejestracja

  Telefon:
  501 223 778