Cytologia a USG ginekologiczne

Do standardowych badań ginekologicznych należy cytologia oraz USG ginekologiczne. Nie są to badania tożsame – cytologia daje informacje o stanie organizmu na poziomie komórkowym, natomiast USG pozwala wykryć nieprawidłowości w narządach rodnych.

Cytologia

Badanie umożliwia wykrycie zmian w szyjce macicy – zarówno nowotworowych, jak i takich, które dopiero mogą zmienić się w nowotworowe. Ginekolog pobiera za pomocą specjalnej szczoteczki wymaz z kanału szyjki macicy. Następnie znajdujące się w nim komórki zostają poddane ocenie pod mikroskopem. Cytologia daje informacje nie tylko o zmianach nowotworowych, jak i przednowotworowych, ale też o stanach zapalnych w obrębie szyjki macicy.

Jak często wykonywać?

Pierwsze badanie cytologiczne powinno być wykonane po 18 roku życia lub po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Badanie powinno być wykonywane raz na rok, w niektórych przypadkach lekarz może zalecić częstsze wykonywanie cytologii.

Jak się przygotować do badania?

Badanie najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu. Ważne jest, by przynajmniej na 24h przed badaniem zachować wstrzemięźliwość seksualną. Na kilka dni przed planowaną cytologią należy też unikać stosowania preparatów dopochwowych, tamponów czy też płynów do irygacji.

USG ginekologiczne

Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnego, podłużnego aparatu (z nałożoną prezerwatywą), który wsuwany jest do pochwy pacjentki. Na podłączonym monitorze widać obraz przekazany przez urządzenie, dzięki czemu lekarz może od razu wykryć nieprawidłowości w narządach płciowych. Badanie ultrasonograficzne ginekologiczne pozwala wykryć m.in. guzy jajnika, mięśniaki, nowotwory trzonu macicy czy też torbiele i inne nieprawidłowości.

Jak często wykonywać?

Profilaktycznie USG ginekologiczne powinno być wykonywane raz w roku. Istnieją jednak wskazania do częstszego wykonywania badania (np. zespół policystycznych jajników, podejrzenie guza jajnika, silne bóle miesiączkowe, ocena owulacji i inne).

Jak się przygotować do badania?

Badanie USG może być wykonane praktycznie w każdym dniu cyklu. W niektórych przypadkach można je wykonać także w trakcie krwawienia menstruacyjnego. Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania.

W gabinecie ginekologicznym w Krakowie wykonywane są zarówno badania USG, jak i cytologiczne.

  • Kontakt

    Monika Bomersbach
    specjalista ginekolog położnik

    Adres
    30-043 Kraków
    ul. Biernackiego 3/1
    (przecznica z Kazimierza Wielkiego)

    E-mail: krakgin@wp.pl

     

    Rejestracja

    Telefon:
    501 223 778