Przetłuszczanie się włosów

Wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe jest procesem naturalnym. Niekiedy jednak dochodzi do zaburzeń na różnym tle, przez co gruczoły zaczynają produkować nadmiar łoju. W konsekwencji pojawia się problem nie tylko tłustej skóry, ale i przetłuszczających się włosów, a także ich wypadania.

Co może być przyczyną przetłuszczania się włosów?

Problemy z przetłuszczającymi się włosami mogą wynikać z zanieczyszczonego powietrza, stosowania szamponów z silikonami oraz tzw. suchych szamponów, a także kosmetyków zawierających silne detergenty czy też mycia chlorowaną wodą. Nadmierna produkcja łoju może też mieć podłoże zdrowotne. Wymienić tutaj należy łojotokowe zapalenie skóry oraz problemy hormonalne.

Łojotokowe zapalenie skóry

Jest to choroba wywołana głównie przez drożdżaki. Wpływ na jej rozwój mają również zaburzenia autoimmunologiczne, niektóre choroby układu nerwowego, uzależnienie od alkoholu czy też stosowanie niektórych leków. Powoduje stany zapalne skóry oraz wzmożone wydzielanie sebum. Towarzyszy jej zazwyczaj świąd skóry, złuszczające się zmiany na skórze, a także przetłuszczanie oraz wypadanie włosów. Choroba ta nie minie sama i wymaga leczenia, które oparte jest na stosowaniu leków zarówno przeciwgrzybicznych, jak i przeciwzapalnych. Choroba ta ma tendencję do nawrotów.

Problemy hormonalne

Wzmożona produkcja niektórych hormonów skutkuje pobudzeniem czynności gruczołów łojowych. Oznacza to, że jeśli w organizmie znajduje się zbyt wiele androgenów oraz progesteronu, dochodzi do licznych zaburzeń, które prowadzą m.in. do przetłuszczania oraz wypadania włosów. Na kondycję włosów mogą wpływać zachwiania równowagi hormonalnej podczas cyklu menstruacyjnego, jak i nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca. Dlatego oprócz konsultacji dermatologa, zawsze warto skorzystać z porady ginekologa endokrynologa, który potwierdzi bądź wykluczy „głębsze” podłoże problemów z przetłuszczającymi się włosami.

Nadmierne przetłuszczanie się włosów może mieć też inne podłoże. Może być spowodowane także takimi czynnikami jak nieprawidłowe odżywianie, stres, niedobory witamin oraz ogólne osłabienie układu odpornościowego.

 • Kontakt

  Monika Bomersbach
  specjalista ginekolog położnik

  Adres
  30-043 Kraków
  ul. Biernackiego 3/1
  (przecznica z Kazimierza Wielkiego)

  E-mail: krakgin@wp.pl

   

  Rejestracja

  Telefon:
  501 223 778