Nowotwory ginekologiczne - objawy i profilaktyka

Rak jajnika, rak trzonu macicy, rak szyjki macicy, rak sromu, rak pochwy – to najczęściej występujące nowotwory ginekologiczne. Warto jednak pamiętać, że nowotwór nie musi oznaczać najgorszego. Im wcześniej wykryte zostaną zmiany nowotworowe i zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym większe są szanse na pokonanie choroby i wyzdrowienie.

Jak rozpoznać nowotwory ginekologiczne?

Większość chorób daje wcześniej o sobie znać. Pojawiają się mniej lub bardziej uciążliwe dolegliwości, których nie wolno ignorować. Jednak niektóre choroby we wczesnej fazie nie dają żadnych objawów, dlatego tak duże znaczenie ma regularne poddawanie się badaniom ginekologicznym.

Rak jajnika

Ta choroba początkowo przebiega bezobjawowo. Z czasem jednak pojawia się ból w podbrzuszu, krwawienie z dróg rodnych, uporczywe wzdęcia, a także uczucie parcia na mocz. Najczęściej dotyka to kobiety po pięćdziesiątym roku życia, jednak i młodsze kobiety mogą paść jego ofiarami.

Rak trzonu macicy

Znany jest też jako rak endometrium. Objawia się nieregularnymi krwawieniami, a także wystąpieniem krwawienia u kobiet po menopauzie. Mogą temu towarzyszyć też upławy z krwią oraz bóle w okolicy krzyżowej i podbrzuszu.

Rak szyjki macicy

Szacuje się, że jest to najczęściej występujący u kobiet nowotwór ginekologiczny. Rak szyjki macicy dotyka kobiety w każdym wieku, a główną przyczyną zachorowania jest zarażenie wirusem HPV. Choroba rozwija się zazwyczaj bezobjawowo – dopiero w późniejszym stadium pojawiają się bóle podbrzusza i w okolicy krzyżowej, upławy o nieprzyjemnym zapachu i kolorze czy też krwawienia.

Rak sromu

To rzadka choroba, której objawy bywają często ignorowane. Pierwszym symptomem jest bowiem swędzenie sromu, które bywa mylone na przykład ze stanami zapalnymi skóry. Mogą się też pojawić wypukłe plamy, ranki oraz ból odczuwalny szczególnie podczas oddawania moczu.

Rak pochwy

Nie jest to często występująca choroba, a o jej rozwoju mogą świadczyć takie dolegliwości jak ból odczuwany podczas współżycia, krwawienie po stosunku, upławy, nieregularne krwawienie, uczucie parcia na pęcherz, ból brzucha czy też ból podczas wypróżniania.

Profilaktyka nowotworów ginekologicznych

Nie bez powodu mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważne dla zdrowia jest, by regularnie odwiedzać gabinet lekarski i poddawać się badaniom kontrolnym – nawet wtedy, gdy nie występują żadne uciążliwe dolegliwości. Należy pamiętać o regularnej cytologii oraz badaniach USG. Niektóre nieprawidłowości ginekolog może wykryć podczas rutynowego badania. Nie można też ignorować wszelkich dolegliwości jak upławy, bóle brzucha, bolesność podczas stosunku czy też nieregularne krwawienia.

Z racji tego, że niektóre nowotwory ginekologiczne mogą być wywołane wirusem HPV, należy unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do zarażenia nim (do zarażenia dochodzi głównie drogą płciową).

  • Kontakt

    Monika Bomersbach
    specjalista ginekolog położnik

    Adres
    30-043 Kraków
    ul. Biernackiego 3/1
    (przecznica z Kazimierza Wielkiego)

    E-mail: krakgin@wp.pl

     

    Rejestracja

    Telefon:
    501 223 778