Planowanie ciąży a niedoczynność tarczycy

Tarczyca stanowi jeden z najważniejszych narządów w organizmie. To niewielki gruczoł, który jest odpowiedzialny za produkcję hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu – trijodotyroninę (FT3), tyroksynę (FT4) oraz kalcytoninę. Gdy tarczyca produkuje zbyt małą ilość tych hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu, mamy do czynienia z zaburzeniem określanym jako niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy przejawia się w wielu aspektach funkcjonowania organizmu. Osoby chore na tę przypadłość borykają się między innymi z takimi objawami jak chroniczne zmęczenie, senność, problemy ze skórą oraz włosami, spadek libido, wzrost masy ciała i nie tylko. Nieleczona niedoczynność może być również przyczyną problemów z zajściem w ciążę, poronień, a także przedwczesnego porodu. Mogą również wystąpić powikłania związane z rozwojem mózgu płodu. Dlatego kobiety chorujące na niedoczynność tarczycy decyzję o dziecku powinny skonsultować z lekarzem prowadzącym. Może być konieczne zwiększenie bądź zmniejszenie dawki leków bądź też całkowita zmiana rodzaju leków.

Nie oznacza to, że niedoczynność tarczycy przekreśla plany macierzyńskie. Należy jednak pamiętać, że nie wolno bagatelizować tej choroby i zarówno przed, jak i w trakcie ciąży należy regularnie kontrolować poziom hormonów wydzielanych przez ten gruczoł i wyrównywać ewentualne nieprawidłowości.

Niedoczynność tarczycy nie jest przeciwwskazaniem do planowania ciąży. Konieczne jest jednak uważne planowanie ciąży i poinformowanie lekarza (zarówno ginekologa, jak i endokrynologa) o chęci posiadania dziecka. Pozwoli to przygotować organizm na ciążę – prawidłowo leczona niedoczynność tarczycy i wyrównany poziom hormonów zredukuje do minimum negatywny wpływ choroby na zajście w ciążę oraz jej przebieg, a także na zdrowie dziecka.

  • Kontakt

    Monika Bomersbach
    specjalista ginekolog położnik

    Adres
    30-043 Kraków
    ul. Biernackiego 3/1
    (przecznica z Kazimierza Wielkiego)

    E-mail: krakgin@wp.pl

     

    Rejestracja

    Telefon:
    501 223 778