Hiperinsulinemia a otyłość

Otyłość może mieć różne podłoże. Dlatego zamiast próbować na własną rękę zrzucać nadmierne kilogramy, warto odwiedzić gabinet lekarski, co pomoże poznać przyczyny powstania otyłości, a tym samym dopasować terapię do indywidualnego zapotrzebowania.

Jedną z przyczyn otyłości może być zbyt wysoki poziom insuliny, czyli hiperinsulinemia. A ta z kolei pojawia się w następstwie nieprawidłowej diety, która zawiera zbyt dużo węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Przyczyną hipersinsulinemii może być również dieta bogata w żywność przetworzoną zawierającą tłuszcze trans. Wszystko to powoduje, że w krwi znajduje się zbyt dużo insuliny w stosunku do stężenia glukozy, a w efekcie glukoza nie jest transportowana do wnętrza komórek.

Jaki wpływ ma hiperinsulinemia na powstanie otyłości?

Nadmiar insuliny pobudza aktywność enzymu wychwytującego i magazynującego kwasy tłuszczowe ze spożytych pokarmów. To z kolei powoduje przyrost komórek tłuszczowych w organizmie, co bywa przyczyną nadmiernego przybierania na wadze. Mogą także pojawić się inne dolegliwości jak na przykład chroniczne zmęczenie, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, ale nie tylko. Hiperinsulinemia zwiększa również ryzyko wystąpienia u kobiet zespołu policystycznych jajników.

Dieta przy hiperinsulinomii

Terapia tego zaburzenia polega nie tylko na leczeniu farmakologicznym. Istotna jest również odpowiednia dieta ograniczająca spożycie cukrów prostych. Należy unikać żywności przetworzonej, sztucznie dosładzanej. Warto ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, jak i białka. Oznacza to wyeliminowanie z diety bądź chociaż zredukowanie spożycia między innymi takich produktów jak słodkie napoje, batony, napoje energetyczne, ciastka, słone przekąski (np. chipsy), białe pieczywo, makarony z białej mąki. Zalecane jest za to zwiększenie spożycia owoców oraz warzyw i produktów naturalnych. Posiłki powinny być spożywane regularnie, powinny też mieć niski indeks glikemiczny. Dieta w przypadku hiperinsulinemii i spowodowanej nią otyłości powinna być zawsze poprzedzona konsultacją lekarską i wykonaniem szczegółowych badań.

  • Kontakt

    Monika Bomersbach
    specjalista ginekolog położnik

    Adres
    30-043 Kraków
    ul. Biernackiego 3/1
    (przecznica z Kazimierza Wielkiego)

    E-mail: krakgin@wp.pl

     

    Rejestracja

    Telefon:
    501 223 778