Badania diagnostyczne w ciąży

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. Systematyczne wykonywanie badań diagnostycznych u ginekologa jest niezbędne, aby mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo, a jego zdrowiu nic nie zagraża. Monitorowanie stanu zdrowia matki i dziecka pozwala na podjęcie natychmiastowej reakcji na wypadek rozpoznania jakiegokolwiek zaburzenia. Szybka diagnostyka ginekologiczno-położnicza to w wielu przypadkach szansa na uniknięcie niebezpiecznych powikłań związanych z zaburzeniami z okresu prenatalnego.

  Na liście OBOWIĄZKOWYCH badań diagnostycznych w ciąży znajdują się:

 • do 10. tygodnia – grupa krwi i Rh, przeciwciała anty-Rh, morfologia, badanie ogólne moczu, badanie poziomu cukru, VDRL (odczyn kiłowy),
 • 11-14 tydzień – USG,
 • 15-20 tydzień – morfologia krwi, badanie moczu, przeciwciała anty-Rh,
 • 21-26 tydzień – badanie stężenia cukru, USG, badanie moczu,
 • 27-32 tydzień – morfologia krwi, badanie moczu, przeciwciała odpornościowe, USG,
 • 33-37 tydzień – badanie moczu, morfologia krwi,
 • 38-39 tydzień – badanie moczu.

Oczywiście oprócz badań obowiązkowych jest jeszcze wiele badań zalecanych i powszechnie wykonywanych u pacjentek ciężarnych. Do badań zalecanych przez ginekologów należą m.in. te w kierunku: HIV, HBS, toksoplazmozy, różyczki, wad genetycznych płodu, paciorkowców. Po 40. tygodniu ciąży pacjentka powinna zgłaszać się na badanie USG i KTG.

Przez cały okres trwania ciąży pacjentka poddawana jest także badaniom profilaktycznym, takim jak ogólne badanie stanu zdrowia, pomiar ciśnienia tętniczego, ważenie, mierzenie, badania ginekologiczne, ocena pracy serca płodu oraz ocena ruchliwości płodu. Wykonuje je lekarz ginekolog lub położna.

Wszystkie badania uwzględnione w tzw. kalendarzu badań w ciąży mają na celu ocenę ryzyka ciążowego. Żadna kobieta ciężarna nie powinna ich lekceważyć.

Ginekolog Monika Bomersbach specjalizuje się w prowadzeniu ciąży fizjologicznej i wysokiego ryzyka, a także w profilaktyce zagrażającego porodu przedwczesnego. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w gabinecie w Krakowie, przy ul. Biernackiego 3/1.
 • Kontakt

  Monika Bomersbach
  specjalista ginekolog położnik

  Adres
  30-043 Kraków
  ul. Biernackiego 3/1
  (przecznica z Kazimierza Wielkiego)

  E-mail: krakgin@wp.pl

   

  Rejestracja

  Telefon:
  501 223 778