Antykoncepcja hormonalna

Blokuje owulację, utrudnia przedostanie się plemników (poprzez zagęszczenie śluzu w drogach rodnych), a także utrudnia implementację zarodka (poprzez szereg zmian w błonie śluzowej macicy). Skuteczność prawidłowo stosowanej antykoncepcji hormonalnej szacuje się na ponad 99%.

Antykoncepcja hormonalna może mieć różną postać, a jej rodzaj musi być dobrany przez lekarza ginekologa na podstawie indywidualnych czynników. Poszczególne rodzaje antykoncepcji różnią się przede wszystkim składem, ale i drogą, którą dostarczają hormony do organizmu.

Możemy wyróżnić:

  • Doustne środki antykoncepcyjne – zarówno w formie jednoskładnikowych mini pigułek (z progesteronem), jak i tabletek dwuskładnikowych (z estrogenem oraz progesteronem). Mają wysoką skuteczność (zapobiegają jajeczkowaniu oraz uniemożliwiają zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej), jednak trzeba pamiętać o ich regularnym zażywaniu oraz o tym, że niektóre leki czy też zioła, a także biegunki i wymioty mogą osłabić ich skuteczność.
  • Plastry antykoncepcyjne – w sposób ciągły uwalniają hormony, które poprzez skórę dostają się do ogólnego krążenia (omijają wątrobę, a tym samym nie powodują jej obciążenia).
  • Krążki dopochwowe – to wygodna metoda zapobiegania ciąży, nie trzeba o nich pamiętać codziennie jak w przypadku tabletek. Krążek zakłada się raz na trzy tygodnie, a jego działanie oparte jest na uwalnianiu hormonów bezpośrednio w pochwie.
  • Zastrzyki hormonalne – są to hormony aplikowane bezpośrednio w mięsień pośladka raz na 3 miesiące. Antykoncepcyjne zastrzyki hamują owulację, rozrzedzają błonę śluzową macicy, a także zagęszczają śluz.
  • Spirale domaciczne (wkładki domaciczne) – w zależności od rodzaju zachowują działanie antykoncepcyjne nawet do 5 lat. Są to wkładki z różnych materiałów, które umieszczane są przez ginekologa w jamie macicy i tam uwalniają miejscowo progestagen.
  • Implanty podskórne – mają postać plastikowych pręcików, które aplikowane są podskórnie na wewnętrznej stronie ramienia. Ich działanie polega na stopniowym uwalnianiu progestagenu, który poprzez tkanki dostaje się do krwi i jest rozprowadzany po organizmie. Implant może zostać umieszczony na okres nawet 3 lat.
  • Kontakt

    Monika Bomersbach
    specjalista ginekolog położnik

    Adres
    30-043 Kraków
    ul. Biernackiego 3/1
    (przecznica z Kazimierza Wielkiego)

    E-mail: krakgin@wp.pl

     

    Rejestracja

    Telefon:
    501 223 778