Badanie ginekologiczne

Systematyczne wizyty u ginekologa to bardzo istotny element profilaktyki zdrowia intymnego każdej kobiety. To naturalne, że badanie intymnych miejsc ciała wiąże się z uczuciem skrępowania. Jednak wstyd w żadnym wypadku nie powinien być czynnikiem powodującym odwlekanie lub rezygnację z regularnych wizyt u lekarza ginekologa. Wybór odpowiedniego specjalisty, szczególnie u pacjentek w wieku młodocianym, pomoże przełamać barierę dyskomfortu i wyrobić pozytywny nawyk systematycznego dbania o zdrowie intymne.

Pierwsza wizyta
Zdarza się, że badanie ginekologiczne jest koniecznie u dziewczynki jeszcze przed rozpoczęciem miesiączkowania. Powodów i wskazań jest wiele, jednak z uwagi na wiek warto szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie przygotowanie dziecka do tej wizyty.

    Udaj się z córką do ginekologa dziecięcego, jeżeli zauważysz:
  • zaburzenia miesiączkowania u dziewczynki (miesiączka pojawia się zbyt wcześnie, przed 11. rokiem życia lub nie pojawia się w ogóle do 16. roku życia),
  • nieprawidłowy wygląd sromu (zaczerwienienie, wydzielinę, plamienia),
  • nieprawidłowy rozwój piersi (obrzęk sutków, wydzielina),
  • dziecko skarży się na bóle brzucha,
  • dziecko zmaga się z nawracającymi infekcjami układu moczowego,
  • zachodzi podejrzenie molestowania seksualnego,
  • brak oznak pokwitania lub zaburzenia związane z tym okresem (nadmierny trądzik, nadmierne owłosienie, również w nietypowych miejscach, silne bóle miesiączkowe i intensywne krwawienie itp.).
Ginekolog dziecięcy przeprowadza wywiad na temat rozwoju fizycznego dziecka, miesiączkowania (o ile występuje) i niepokojących objawów. Ginekolog dziecięcy może zbadać dziewczynkę per rectum i obejrzeć narządy płciowe. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie dziewczynki do takiej wizyty, aby pozwoliła się zbadać. Szczególnie istotne jest w tym przypadku wsparcie ze strony rodziców.

Pierwsza wizyta u ginekologa zdrowej dziewczyny, która nie obserwuje u siebie żadnych nieprawidłowości powinna nastąpić w trakcie lub po okresie pokwitania. Nie ma konkretnego momentu odpowiedniego na pierwszą wizytę, jednak na pewno nie należy odwlekać jej w czasie zbyt długo. Przebieg badania ginekologicznego podczas pierwszej wizyty uzależniony jest od tego, czy dziewczyna jest jeszcze dziewicą czy też rozpoczęła już współżycie. Dziewice bada się per rectum, a w nie których przypadkach wykonuje się USG brzucha. Dziewczęta, które już współżyją, poddawane są standardowemu badaniu palpacyjnemu, podczas którego lekarz może ocenić stan śluzówki pochwy i szyjki macicy, przydatków oraz pobrać materiał do badania cytologicznego.

Badanie ginekologiczne i USG piersi to podstawowe badania, które każda kobieta powinna systematycznie wykonywać, by skutecznie dbać o swoje zdrowie intymne. W gabinecie doktor Moniki Bomersbach w Krakowie dostępne są konsultacje w dziedzinie położnictwa, ginekologii dziecięcej i endokrynologii.
  • Kontakt

    Monika Bomersbach
    specjalista ginekolog położnik

    Adres
    30-043 Kraków
    ul. Biernackiego 3/1
    (przecznica z Kazimierza Wielkiego)

    E-mail: krakgin@wp.pl

     

    Rejestracja

    Telefon:
    501 223 778